Uszkodzenie opony to nie tylko ogromny problem dla każdego kierowcy, ale także niezapowiedziana przygoda, która testuje naszą zręczność i przygotowanie do nieoczekiwanych sytuacji. Szczególnie jeśli taka sytuacja wydarzy się z dala od domu, w miejscu, gdzie jedynymi świadkami są gwiazdy na nocnym niebie. Wystrzał opony wcale nie musi jednak oznaczać końca Twojej podróży. Przebite koło można przecież wymienić, a w wielu przypadkach nie będzie Ci do tego potrzebna wykwalifikowana pomoc. Dowiedz się jak wymiana opon Kraków powinna przebiegać w sprawny do tego sposób.
Jakie są najczęstsze przyczyny wystrzału opony w samochodzie?
Najczęstszym powodem wystrzału opony na drodze jest brak regularnego serwisu ogumienia oraz kontroli ciśnienia przed wyjazdem w dłuższą podróż. Zdarza się, że kierowcy sprawdzają poziom napompowania przez kopnięcie w oponę. To groteskowa metoda, której skuteczność jest równa zeru, a może przypominać próbę rozmowy z kamieniem.
Najczęstsze przyczyny rozerwania opony w czasie jazdy to:
- Uszkodzenie powstałe w wyniku najechania na twardy lub ostry przedmiot: Jak złośliwy kawałek rzeczywistości czający się na drodze.
- Przegrzanie opony: Gdy opona staje się gorętsza niż twoje emocje podczas finału ulubionego serialu.
- Wada fabryczna opony: Rzadkość, ale zdarza się, jak błąd w Matrixie.
- Nadmierne zużycie opony: Kiedy twoja opona ma więcej zmarszczek niż mądry stulatek.
- Usterka w układzie hamulcowym: Kiedy hamulce mówią “dość” i postanawiają zrobić sobie przerwę.
Nie jesteś w stanie wyeliminować wszystkich przyczyn wystrzału opony. Część z nich ma przecież charakter losowy, jak niespodziewany deszcz w środku lata. Możesz jednak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia oraz ograniczyć konsekwencje takiego zdarzenia.
Dlatego podczas wystrzału opony najlepiej przestrzegać następujących zasad:
- Zachowaj spokój: Jak zenowy mnich w środku burzy.
- Unikaj gwałtownego hamowania oraz nagłych ruchów kierownicą: Pozwól, aby pojazd sam wytracił prędkość, jakby był na spacerze.
- Sprawdź stan ogumienia i samego pojazdu po zatrzymaniu: Zabezpiecz miejsce zdarzenia, jakbyś przygotowywał scenę do filmu.
- Wezwij pomoc drogową, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie wymienić koła: Niestety wymiana opon Kraków to często dosyć trudne zadanie, zwłaszcza dla kogoś kto nie posiada odpowiedniego doświadczenia, predyspozycji czy niezbędnych narzędzi.
Jak wymienić uszkodzoną oponę?
Uszkodzoną oponę możesz wymienić samodzielnie, pod warunkiem, że w bagażniku masz koło zapasowe. W tym przypadku nie wchodzi w grę ściągnięcie samej opony. Do tego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, jakim dysponują warsztaty wulkanizacyjne. Do wymiany całego koła wystarczą Ci podstawowe umiejętności, niczym narzędzia superbohatera. To bardzo prosta czynność, ale warto mieć przy sobie kilka narzędzi jak:
- Klucze do kół: Twoje magiczne różdżki.
- Lewarek: Twoja supermoc.
- Trójkąt ostrzegawczy: Twój tarcza.
- Kamizelka odblaskowa: Twój kostium superbohatera.
- Koło dojazdowe: Twój wierny sidekick.
Jeśli nie posiadasz tych akcesoriów, to najlepiej wezwać pomoc drogową. Wymiana koła bez potrzebnego sprzętu jest niemożliwa lub niebezpieczna, jak próba latania bez peleryny.
Pamiętaj, że po założeniu tzw. dojazdówki nie powinieneś poruszać się na niej przez dłuższy czas. Eksperci zalecają, aby na kole zapasowym poruszać się z prędkością nie większa niż 80 km/h. Jego zadaniem jest umożliwienie bezpiecznego dotarcia do domu lub warsztatu, jak statek ratunkowy w kosmicznej burzy. Ty natomiast powinieneś zająć się zakupem nowej opony. A w zasadzie dwóch. Pamiętaj, że ogumienie pracujące na tej samej osi powinno być jednakowe pod względem modelu, rodzaju bieżnika oraz poziomu zużycia. Jeżeli wszystkie cztery opony w Twoim aucie są już mocno wyeksploatowane, to warto odwiedzić warsztat samochodowy Kraków, by przede wszystkim ocenić ich stan lub zdecydować się na ich wymianę.
Komentarze
Prześlij komentarz